css چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

css چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

وقتی صحبت از طراحی سایت و طراحی اپلیکیشن به میان می آید، اولین سوالی به ذهن میرسد این است که html چیست و css چیست؟و چه کاربرد و ویژگی هایی دارد؟ صفحات HTML به تنهایی زیبایی خاصی ندارند اما با استفاده از شیوه ها و زبان‌های مختلفی که برای طراحی سایت وجود دارد می‌توانید صفحه وب پویایی را ایجاد کنید و فرمت صفحه را با استفاده از روش هایی تغییر دهید. یکی از این زبان‌ها css می‌باشد که میتوان با استفاده از آن سایت های زیبایی را خلق کرد.

در ابتدا بهتر است بدانیم css مخفف Cascading Style Sheet است، زبان css یک زبان طراحی صفحات وب برای ایجاد و ساخت مشخصات ظاهری اسناد و اطلاعات وب سایت می باشد.

در کدنویسی با استفاده ازcss میتوان ظاهر و شکل سایت مثل رنگ،فونت،تصویر و… را به صورت دلخواه طراحی کرد.

 

کاربرد و هدف css چیست؟

کاربرد و هدف CSS چیست

هدف از تولید css در واقع جداسازی اطلاعات محتوایی است  که توسط زبانی مانند HTML نوشته شده اند و حاوی تغییراتی ظاهری مانند صفحه بندی، رنگ و سایز و نوع فونت می باشد. این جداسازی سبب افزایش سرعت در دسترسی به سایت، انعطاف پذیری بیشتر برای کنترل ویژگی های ظاهری، قابلیت طراحی چندین صفحه با یک فرمت یکسان و جلوگیری از پیچیدگی و انجام کارهای تکراری در طراحی وب سایت می گردد

از دیگر کاربرد css آن است که میتوان تنظیماتی را اعمال نمود که نمایش صفحه وب سایت مورد نظربسته به اندازه صفحه نمایش کاربر متغیر باشد که اصطلاحا به این عمل طراحی رسپانسیو میگویند.

 

ساختار کد در css

 

  1. selector
  2. Declaration

 

Selector

 

در صورتی که بخواهید به بخشی از html استایل خاصی دهید باید یک تگ را انتخاب کنید تا بتوانید کدهای Css را روی آن اعمال کنید. عنصر انتخاب شده می‌تواند یک پاراگراف، یک تصویر و یا یک تیتر باشد.

Declaration

 

با استفاده از این بخش که در میان {…} قرار می‌گیرد می‎‌توانید معین کنید چه استایلی روی تگ‌های انتخاب شده اعمال گردد. این بخش از دو قسمت ویژگی و مقدار تشکیل شده است همینطور باید مشخص کنید عنصر انتخاب شده چه ویژگی و چه مقداری داشته باشد. به طور مثال مشخص کنید تگ h1 به رنگ قرمز و یا سایز فونت برابر 13 پیکسل باشد.

 

مزایای استفاده از Css چیست؟

 

  1. سازگاری بیشتر در طراحی
  2. گزینه های قالب بندی بیشتر و متنوع
  3. کد سبک
  4. بارگیری سریعتر
  5. بهینه سازی موتور جستجو
  6. دسترسی بهتر به انواع کد

 

رابطه html و Css چیست؟

رابطه html و Css چیست؟
رابطه html و Css چیست؟

گفتنی است  html و css هیچکدام به تنهایی هیچ مزیتی ندارند html و css در کنار یکدیگر هستند که میتوانند قدرت طراحی یک سایت زیبا و فوق العاده را پیدا کنند.به طور مثال یک ساختمان را تصور کنید که از اجزایی تشکیل شده است میتوان گفت بتون و آهن که قالب اصلی ساختمان است همچون html است و گچ،سنگ و… که ظاهر ساختمان را نمایان میکند همانند css  است.

میخواهید بدانید HTML چیست؟

 روش اجرای فایل های Css  

 

فایل های Css برای اجرا به ابزار خاصی احتیاج ندارد .برای اجرای Css تنها نیاز به یک مرورگر دارید ،میتوان گفت تمام مرورگرها کد های Css را پشتیبانی میکنند.به عبارت دیگر تنها چیزی که برای اجرای فایل های مربوط به Css نیاز است یک مرورگر و ترکیب فایل های Html و Css است.

 

آیا Css یک زبان برنامه نویسی است؟

 

برخی افراد به این دلیل که نتوانستند درک مناسبی نسبت به Css پیدا کنند،Css را یک زبان برنامه نویسی میدانند که این ادعا کاملا اشتباه است.Css هرگز نمیتواند یک زبان برنامه نویسی باشد چرا که ویژگی های زبان های برنامه نویسی مثل  متغیر ها، توابع، شرط ها، حلقه ها و… را شامل نمیشود. میتوان در مورد Css  اینگونه گفت:«Css زبانی است که با استفاده از آن میتوانیم تگ های Html خود را زیبا کنیم و صفحات پویا ، چشم نواز و کاربر پسندی را طراحی کنیم».

 

Css3 و تفاوت آن با Css

 

Css3 آخرین نسخه از Css است که امکانات فوق العاده ای دارد Css3 دارای ویژگی هایی است که با استفاده از این ویژگی ها میتوان چشم نوازی خاصی را به صفحات وب دهیم از ویژگی های Css3 میتوان به پشتیبانی از فرمت‌های رنگی جدید، سایه برای اجسام، سایه برای متن ها و … اشاره کرد.این ویژگی ها را میتوان به عنوان نقطه عطف 3Css و تمایز آن با Css دانست.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید